MENÜ

Mi - Fontos - Club
Egészség? Természet?
     Pénz? Karier?
   
 

A környezettudatosságra  és bolygónk védelmének fontosságára.


Élj környezettudatosan!

Az, hogy nem égeted feleslegesen a lámpát, nem folyatod hiába a vizet, hogy autó helyett biciklivel jársz dolgozni, a boltba pedig sétálva teszed meg az utat, nemcsak környeztünk számára fontos, hanem te is jobban fogod érezni magad tőle. Ráadásul  így a havi kiadásaid is jelentősen csökkenhetnek. Ne feledd, a környezettudatos életmód mindannyiunk számára csak előnyökkel járhat.

Hasznosítsd újra a háztartási szemetet!
Engedd szabadjára fantáziád és kreativitásod! Gyűljetek össze a családdal, barátokkal, munkatársakkal, szedjétek össze az otthon már nem használat tárgyakat, és készítsetek belőle új dolgokat. Az újrahasznosított tárgyak nemcsak ötletesek, praktikusak, hanem divatosak is, nem beszélve arról, hogy ilyen módon jelentősen csökkenthető a szemét mennyisége. Ha teheted, vásárolj újrahasznosított termékeket, és ne feledkezz meg a szelektív hulladékgyűjtésről a mindennapokban sem!

Ültess fát!
Ültess egy fát te is, hogy megmutasd, fontos számodra Földünk sorsa. Egy kis facsemete nemcsak jövőbe vetett hitünket szimbolizálja, hanem valós segítséget jelent a Földnek, hiszen a felnövekvő fák jelentős mennyiségű szén-dioxidot nyelnek el, így csökkentik az üvegházhatást. A TreeViver projecttel megmentheted a világ egyik legfontosabb térségét az Amazonas esőerdőt, és rengeteget teszel bolygónkért. Válaszd a fenntartható jövőt és bíztasd barátaidat is hogy csatlakozzanak a TreeViver projecthez!

 

Elkezdődött a Fenntarthatóság Globális Fóruma Brazíliában

A fórum politikusokat, környezetvédőket és nagyvállalatok vezetőit ülteti egy asztalhoz, hogy Földünk fenntartható fejlődéséről értekezzenek. De mit is jelent a

fenntarthatóság valójában és hogyan tudunk ténylegesen tenni környezetünkért?

Második alkalommal kerül megrendezésre a Fenntarthatóság Globális Fóruma, amit idén szimbolikusan az Amazónia szívében elhelyezkedő Manaus városban tartanak, márc. 24-26 között. A fórum célja, hogy a fenntartható fejlődés érdekében együttműködést hozzon létre politikusok, környezetvédők, és vállalati vezetők között. A rendezvény középpontjában azon sikeres mechanizmusok bemutatása áll, melyek alkalmazása egyensúlyt teremthet az erdők gazdasági célú felhasználása és ökológiai értékük megőrzése között. A szervezők szerint a fórum lehetőség arra, hogy növelje a vállalatok környezet tudatos működtetését, illetve, hogy olyan megállapodás szülessen, ami a fenntartható fejlődést helyezi középpontba.


De mit jelent a fenntarthatóság és a fenntartható erdőgazdálkodás? Semmiképp sem azt, hogy többet nem vághatunk ki egy fát sem, és nem is csupán környezetvédelemről van szó. A fenntarthatóság azt jelenti: meg kell találnunk az egyensúlyt! Az embereknek, a társadalmaknak szüksége van a faanyagra, hiszen az életünk függ azoktól a termékektől, amelyeket fából készítünk. Igaz, a környezetvédők gyakran tüntetnek, hogy ne vágjunk ki több fát, ám ezek leginkább csak hangzatos szavak, nem valós megoldás. Ezt az ideát képtelenség lenne megvalósítani. Persze, az erdők mértéktelen pusztítása egyáltalán nem elfogadható. Ám ami még ennél is fontosabb: ha kivágunk fákat, akkor vissza is kell ültetnünk őket! Ezt jelenti a fenntarthatóság! A fakitermelés Amazóniában döbbenetes mértékű és hatalmas problémát okoz, hiszen legtöbbször az esőerdő helyét legelők és szójaföldek veszik át. Ami valóban segíthet a kialakult helyzeten az, ha pótoljuk a kivágott fákat. Az egyetlen módja, hogy megvédjük az erdőket és a bolygót, a letarolt területek újraerdősítése. Ezáltal teremthetünk fenntartható jövőt mindannyiunk számára.

Erről a problémáról messze nem elég csak beszélni, vagy fórumokat rendezni. Földünk pusztulását nem szavakkal, demonstrációkkal és  kampányokkal tudjuk megakadályozni. Az emberek valós összefogására van szükség ahhoz, hogy visszaadjuk a Földnek, amit elvettünk tőle. Ha mindannyian ültetünk fát, azzal ténylegesen megalapozzuk a fenntartható jövőt magunk és gyermekeink számára. A TreeViver project lehetőséget nyújt a cselekvésre. Ültesd el fádat velünk, és védd az esőerdőt valós tettekkel!

Hírességek az esőerdőért

James Cameron, Sting és Elton John csak néhány híresség azok közül, akik rendszeresen felszólalnak Amazónia védelmében. A Belo Monte gát építése a sztárvilágban is nagy felháborodást keltett. Lássuk, ők miként tiltakoztak.

 

Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, Brazília 400 km2 esőerdőt készül letarolni a Belo Monte gát  építése során. Sajnos az elmúlt hetekben további, hasonlóan környezetpusztító projectek tervei is napvilágot láttak. A környezetvédők szerte a világon tüntetnek, hogy megakadályozzák a gát megépítését, és sztárok, hírességek is az ügy mellé álltak. Céljuk, hogy felhívják a figyelmet az esőerdő fontosságára és az emberi jogok védelmére, amit Brazília a Belo Monte projecttel megsért. A híres angol énekes, Sting és Bianca Jagger (Mick Jagger korábbi felesége, nicaraguai társadalmi és emberi jogi ügyvéd, az Európa Tanács jószolgálati nagykövete) a helyi bennszülött vezetőkkel együtt március elején Londonba utazott, hogy az Amazonas-medencébe tervezett gátak ellen tiltakozzon.

James Cameron, az Avatar című film rendezője és Sigorney Weaver amerikai színésznő is rendszeresen kampányol Amazónia védelmében. Tavaly, amikor először hallottak a Belo Monte gát terveiről, egyből Brazíliába utaztak, és személyesen látogattak el a veszélyeztetett területeken élő indián törzsekhez. Utazásukról készült videó cikkünk végén is megtekinthető. Az Oscar-díjas rendező szerint: „Ez egy globális probléma. Amazónia olyan hatalmas, és olyan fontos szerepet játszik Földünk klímájának megőrzésében, hogy az esőerdő kiirtása a világon minden embert érinteni fog.” Sigorney Weaver még az utcai tüntetésekhez is csatlakozott, és minden lehetséges fórumon kétségbeesetten küzd Amazóniáért.



De ez nem az első eset, amikor a hírességek összefognak az esőerdők védelmében. Sting és felesége, Trudie Styler 22 éve támogatja az Esőerdő Alapítványt (The Rainforest Foundation), ami 1989-ben jött létre azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a trópusi esőerdők megőrzésének fontosságára, támogassa az ott élő törzseket, valamint segítse őket jogaik és területeik védelmében. Az alapítvány másik híres támogatója Elton John, aki tavaly Stinggel karöltve jótékonysági koncertet szervezett, ahol Lady Gaga és Shirley Bassey is csatlakozott hozzájuk. Idén pedig az Erdők Nemzetközi Éve kapcsán más sztárok is szót emeltek az erdőkért, így például Edward Norton amerikai színész, aki egy videó üzenetben szólítja meg az embereket.

Ám ne gondold, hogy csak a hírességek képesek tenni Amazóniáért. A TreeViver project partnereként te is részt vállalsz az esőerdők megőrzéséért folyó küzdelemből! Fád elültetésével aktívan hozzájárulsz Amazónia megmentéséhez, és Földünk jövőjének védelméhez.

 

 

A férfi, aki végiggyalogolta az Amazonast

Az amazóniai erdőirtás problémája világszerte rengeteg embert foglalkoztat. Ám vannak köztük olyanok, akik egészen extrém módon próbálják felhívni a figyelmet az esőerdők fontosságára, megóvásuk szükségességére.

 


Ed Stafford, a 34 éves brit származású ex-századparancsnok 2008 áprilisában emberfeletti erőpróbára szánta el magát: elhatározta, hogy végiggyalogol az Amazonas folyó teljes hosszán és keresztbe átszeli Dél-Amerikát. Az eredetileg 12 hónaposra tervezett út végül 860 napig, azaz közel 3 évig tartott. Ed azonban valóra váltotta, amit korábban még senki sem: végig követve az Amazonas folyót, több mint 6000 mérföldet (9,600 km) gyalogolt.

A férfi 2008. április 2.-án Peruból indult (a Csendes-óceán partján fekvő Camanából) és 2010. augusztus 9.-én érkezett meg Brazíliába, az Atlanti-óceán partjára. Kalandos útja természetesen nem volt veszélytelen: megcsípték darazsak, méhek, skorpiók, hangyák és szúnyogok, megtámadták indiánok, valamint gyilkossággal vádolták és fogságba is esett. Bizonyos mennyiségű élelmiszert vitt magával, ám legtöbbször pirájákkal táplálkozott, és evett ocelotot is. Végig egy 40 kg-os hátizsákot cipelt, lefogyott hét kilót, 9 cipőt nyűtt el teljesen, és az eredeti tervhez képest (4000 mérföld) a folyó áradása miatt kénytelen volt plusz 2000 mérföldet megtenni.

Persze a férfi nem egyedül szelte át Amazóniát. Az induláskor vele tartott egy expedíció-vezető Luke Collier, ám ő három hónap után feladta, és nem folytatta tovább az utat. Ezután rövidebb-hosszabb távokon a helyi lakosok csoportjai kísérték, majd végül egy perui erdőmunkás, a 31 éves Gadiel "Cho" Sanchez Rivera szegődött mellé, és útja végéig, az Atlanti-óceánig gyalogolt vele.

Stafford különös expedícióját mindemellett egy profi csapat is támogatta: egy tv producer, egy fotós, egy portugál fordító és egy sajtószóvivő segítette abban, hogy kalandjainak jó része megörökítésre kerüljön, illetve hogy a BBC, a Sky News és a Discovery Channel is rendszeresen tudósítson kalandjairól.

Sokan kérdezték a férfit, hogy miért vágott neki az útnak? Ed egyrészt kihívásnak tekintette a feladatot: olyan próbatételt keresett, amire előtte még senki sem mert vállalkozni. Másrészt ezzel az expedícióval akarta felhívni a figyelmet az amazóniai esőerdő összetettségére, fontosságára, megóvásának szükségességére. Ed elkötelezetten küzd az erdőirtások ellen. Úgy gondolta, fontos, hogy az emberek odafigyeljenek a problémára, ám ahhoz, hogy valóban azt érezzék: tenniük kell valamit, meg kell hogy érintse őket Amazónia csodálatos világa. Éppen ezért saját weboldalán (www.walkingtheamazon.com) blogot is vezetett, amit videókkal, képekkel színesített, bemutatva bennük az Amazonas esőerdő valódi arcát.

Erre a különleges teljesítményre - 6000 mérföld gyaloglásra Amazóniában - eddig egyedül egy ember, Stafford volt képes. Az esőerdő megóvásáért azonban mindannyian tehetünk, és kell is tennünk! Ám ehhez nem feltétlenül szükséges, hogy átverekedjük magunkat a dzsungelen. Saját otthonodból is segíthetsz beforrasztani az esőerdő sebeit, azzal, ha csatlakozol projectünkhöz, és te is ültetsz egy fát Amazóniában

 

Súlyosbodott a helyzet Amazóniában


Döbbenetes hír látott ma napvilágot a nemzetközi sajtóban. Egy jelentés szerint 2010 decemberében az esőerdőirtás mértéke közel 1000 százalékkal nőtt Brazíliában az előző év decemberi adataihoz képest.


Az elmúlt pár év során a brazil esőserdők pusztítása lassan, de biztosan mérséklődött. Ám a tavalyi év adatai szerint a probléma nemhogy megoldódni látszik, hanem éppen hogy súlyosbodik a régióban.

Az Amazon Institute of People and the Environment (IMAZON) havi részletességgel készít jelentéseket az erdőírtásokról. Most kiadott  riportjukban az áll, hogy  2010 december hónapjában mintegy 175 négyzetkilométernyi esőerdőt taroltak le Brazíliában, míg 2009 decemberében ugyanez az érték csak 16 négyzetkilométer volt. Ez nem kevesebb, mint 994 százalékos növekedés az előző évhez képest! Az intézet adatai megerősítik a Brazil Űrkutatási Intézet (INP) kutatóinak aggályait, akik műholdfelvételek segítségével vizsgálták az erdőirtás folyamatát.

Sajnos ez a tendencia az idei évben is folytatódik:  2011 januárjában 83 négyzetkilométernyi esőerdőt vágtak ki, ennek következtében 376 négyzetkilométeres terület indult komoly pusztulásnak – ez százalékokban kifejezve ez az előző évhez képest 22, illetve 637 százalékos növekedést jelent. A döbbenetes pusztításért főként a különböző infrastrukturális projektek tehetők felelőssé, a térségben ugyanis nemcsak a mezőgazdasági területeket növelik, hanem új gátakat, utakat, valamint autópályát is építenek! Kíváncsian várjuk, hogy miként reagál a Brazil kormány a most megjelent riportra, és milyen javaslatokkal állnak elő a drámai helyzet enyhítése érdekében.


 

Az elmúlt 100 év legnagyobb aszálya Amazóniában

Brazíliában az Amazóniát sújtó, hosszan elhúzódó szárazság tavaly, 2010-ben borzalmasabb volt, mint az öt évvel ezelőtti aszály, amiről úgy tartották, hogy ilyen csak egyszer fordulhat elő az életben. A hatalmas területeket érintő szárazság a jelentős széndioxid elnyelő amazóniai esőerdő jövőjét is veszélyezteti – erre hívta fel a figyelmet tudósok egy csoportja múlt héten közzétett tanulmányukban.

A térségben egyre gyakrabban előforduló megdöbbentő mértékű szárazság - amilyen a 2005-ös és a 2010-es is volt -, egyre nagyobb kockázatot jelent arra, hogy az Amazonas-esőerdő az üvegházhatást okozó gázok elnyelése helyett ezen káros gázok kibocsátójává válik. Ez pedig még inkább felgyorsítja majd a globális felmelegedést, ami további aszályokat okozhat.

Légifelvétel az Amazonas-medence szárazságtól sújtott területeiről (fotó: Greenpeace)

Mivel a szárazság miatt rengeteg fa kipusztult, a tudósok azt jósolják, hogy az amazóniai esőerdő nem lesz képes annyi szén-dioxidot elnyelni, mint korábban. Sőt! Az egyik nemrégiben megjelent riport állítja, hogy a szárazságtól kirohadó esőerdei fák közel 8 milliárd tonna szén-dioxidot juttattak vissza a levegőbe, 3 milliárddal többet, mint a 2005-ös aszály során. Ez a szám megegyezik Kína vagy Oroszország egész éves szén-dioxid kibocsátásával.

 

Brazília CO2 kibocsájtása 75%-ban az erdők felégetéséből és kivágásából származik. Az erdőirtásokat tartják a kialakult aszályok fő okának is, ami lassan, de biztosan klímaváltozáshoz vezetett, és ennek első jelei a térségben is megmutatkoznak.



Ez a súlyos természeti csapás sajnos nem csak az ott élőket, hanem földünk minden lakóját érinti. Össze kell tehát  fognunk, hogy bolygónkon ne az erdők és a fák száma, hanem a szén-dioxid kibocsájtás csökkenjen! Meg kell mentenünk a még megmaradt esőerdőket, és vissza kell ültessük a kipusztított területeket, mert így talán képesek lehetünk megállítani a klímaváltozást és tenni a globális felmelegedés ellen. Az esőerdő most még a mi oldalunkon áll, hiszen a fák még képesek megtisztítani a levegőt a káros gázoktól. Ám ennek is határa van, eljött tehát az idő, hogy felismerjük: nem nézhetjük tovább tétlenül az eseményeket.

Hogy a térséget sújtó aszályok és a klímaváltozás ellen hatékonyan tehessünk, meg kell védenünk Amazóniát. Vedd ki te is a részed ebből a küzdelemből, és bíztasd a barátaidat, ismerőseidet, hogy csatlakozzanak a TreeViver közösségéhez. Azzal, hogy fákat ültetünk, erdőt telepítünk, képesek lehetünk előidézni valódi változásokat.

 


 

Asztali nézet